free bootstrap template

GİTAR TÜRLERİ VE GİTAR SEÇİMİ


Standart olarak 3 tür gitar vardır:

• Klasik gitar, 

• Akustik gitar 

• Elektro gitar.

Yüzde yüz olmamakla beraber genellikle gitar tercihleri şöyle yapılır:


1. Şarkı çalıp söylemek istiyorsanız – Barış Manço, Teoman, Şebnem Ferah, Bob Dylan, Nirvana, Kıraç gibi – üç  tür gitarla da yapabilirsiniz. Ancak bu tür için genellikle klasik veya akustik gitar tercih edilir. 

2. Klasik müzik veya Flamenko çalmak istiyorsanız – Andrés Segovia, Ahmet Kanneci, Bekir Küçükay,  Paco de  Lucia veya Beethoven, Bach, Chopin gibi – genellikle klasik gitar tercih edilir. 

3. Rock, metal, blues veya caz müzik yapmak istiyorsanız – Mark Knopfler, Slash, B.B. King, Wes Montgomery,  Santana, Malmsteen ve benzerleri gibi – genellikle elektrogitar tercih edilir. 

4. Fingerstyle tarzında çalmak istiyorsanız yine her üç türde gitar kullanabilirsiniz. Ancak bu tür için genellikle  akustik veya klasik gitar tercih edilir. 

5. Sadece melodi çalmak istiyorsanız yani gitarı keman, flüt, bağlama, klarnet gibi tek sesli kullanmak  istiyorsanız yine her üç tür gitarı da kullanabilirsiniz. 
İstediğiniz tür gitarla başlayabilirsiniz. Bazı “inanışlarda” olduğu gibi klasik gitarla başlamak gibi bir gereklilik kesinlikle  yoktur.

Aşağıda, bu konuyla ilgili olarak, değerli karikatürist ve çizgi roman yazarı Cengiz Üstün’ün açıklayıcı bir çalışması var.  Kendisinden de izin almak suretiyle burada yayınlıyorum.